Velké množství firem řeší problematiku elektrostatického náboje. Ten nejen, že komplikuje technologické a výrobní postupy, ale způsobuje především problémy s nečistotami. Polétavý prach a ostatní nečistoty ulpívají na povrchu výrobků a v řadě případů podstatně zhoršují i jejich kvalitu. Příkladem může být výroba světel, jejichž odrazná plocha musí být zcela čistá, zbavená prachu a nečistot, protože následné vakuové pokovení odrazných ploch potom není dokonalé.
Pokud dojde k vakuovému pokovení a mezi plastovým výliskem a vrstvou pokovení se nachází nečistoty a prach, není přilnutí odrazné plochy vyhovující. Tím se nejen zhoršuje kvalita výrobku, ale i jeho životnost. Odrazná plocha se působením tepelného záření mechanicky poškozuje (odrazná plocha se "loupe") a z toho důvodu dochází ke snížení odrazu světla. Světlo je méně intenzivní a ztrácí na svém světelném výkonu. K řešení tohoto problému se používají buď tyčové ionizéry a nebo ionizační trysky. Princip jejich funkce spočívá v tom, že proud tlakového vzduchu (který prochází přes ionizační zařízení) se elektrickými impulsy obohacuje o elektrostatický náboj.
Tyto elektrické impulzy se střídají a v konečném důsledku se potlačují původní elektrostatický náboj. Střídáním elektrostatických pulsů se výsledný náboj na povrchu výrobku výrazně sníží a současně s tím se vyřeší i problém s případným přilnutím nečistot a prachu na povrchu výrobků.
Zařízení pro odstranění elektrostatického náboje 1 | 2 | 3
© 2024 YETTY.EU s.r.o., Kontaktovat webmastera
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO